HOT-INFO

p. wicedyr. I. Dróżdż
Odsłony: 129

zjazd 01"Nie sposób zrozumieć polskiego dziś, jeśli się nie rozpozna i nie wyciągnie nauki z tego, co wydarzyło się wczoraj." (ks. Andrzej Targosz kapelan GRH "Karpaty")
W dniach 20 - 21 - 22 września 2018 roku do Szkoły Podstawowej nr 6 im. pułkownika Józefa Sokola w Nowej Rudzie zjechały się delegacje 18 szkół zrzeszonych w Stowarzyszeniu Klubu Przyjaciół Szkół i Organizacji Monte Cassino. Naszą szkołę reprezentowała delegacja uczniów: Maja Bołtowicz (3A), Aneta Perzanowska (3A), Anna Replin (3A), Dominika Złotkowska (3A), Marcin Zagórski (7b), Kacper Skalski (8b), Mikołaj Zagórski (3B) pod opieką nauczycieli: p. Hanny Wielgołaskiej, p. Iwony Dróżdż oraz p. Jacka Rudzkiego.

XI Sejmik Szkół Karpackich odbył się w 100 - lecie Niepodległości Polski. Patronat Narodowy nad zjazdem objął Prezydent RP Andrzej Duda. 

W czasie pobytu w Nowej Rudzie wszyscy uczestniczyli we mszy św. w intencji Ojczyzny i walczących o jej wolność Karpatczyków oraz uroczystości przy pomniku poświęconym ofiarom II wojny światowej.

Organizatorzy przygotowali również koncert pieśni karpackich. Uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali kopalnię antracytu i wzięli udziału w "żywej lekcji historii" w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Karpaty".

Miłą niespodzianką są dla nas wyniki konkursu, którego celem było zapoznanie dzieci i młodzieży z życiem i działalnością gen. Władysława Andersa, Żołnierzy Karpatczyków, szlakiem bojowym 2 Korpusu Polskiego oraz przybliżenie polskich tradycji niepodległościowych. Wśród nagrodzonych za pracę literacką znaleźli się nasi gimnazjaliści: Agata Chodorek (3C), która zdobyła 2 miejsce i Jakub Żelazowski (3C) - 1 miejsce.

Najcenniejszym doświadczeniem zjazdu było spotkanie pokoleń przy ognisku, gdzie przeplatały się wspomnienia przybyłych na zjazd żołnierzy gen. Andersa i ich rodzin ze śpiewem pieśni patriotycznych w wykonaniu wszystkich uczestników XI Sejmiku.